Маральна-патрыятычнае выхаванне

"Выхаванне маленькага патрыёта"
Выхаванне маленькага патрыёта пачынаецца з самага блізкага для яго-роднага дома, вуліцы, дзе ён жыве, дзіцячага саду. Першыя пачуцці патрыятызму... Даступныя яны ў дашкольным узросце? Можна сказаць, што так дашкольніку даступныя пачуцці любові да сваёй сям'і, родным краі, горадзе, роднай прыродзе. Гэта і ёсць пачатак патрыятызму, які нараджаецца ў пазнанні, а фарміруецца ў працэсе паўсядзённага мэтанакіраванага выхавання.

Патрыятычнае выхаванне дзіцяці-гэта аснова фарміравання будучага грамадзяніна. Ужо ў дашкольным узросце дзіця павінна ведаць, у якой краіне ён жыве, чым яна адрозніваецца ад іншых краін. Трэба як мага больш распавядаць дзецям пра горад, у якім яны жывуць; выхоўваць пачуццё гонару за свой горад. Прывучаць дзяцей беражліва ставіцца да таго, што створана бабулямі, дзядулямі, мамамі і татамі. Падтрымліваць чысціню і парадак у грамадскіх месцах, удзельнічаць у стварэнні прыгажосці і парадку ў сваім двары, пад'ездзе, на вуліцы, у парках, у дзіцячым садзе.

Існуюць разнастайныя формы выхавання ў дзяцей патрыятычных пачуццяў. Гэта гутаркі аб Радзіме, аб родным горадзе, аб прыродзе роднага краю, аб добрых людзях, чытанне дзіцячых кніг на патрыятычныя тэмы, асабісты прыклад бацькоў.
Парады бацькам:
Дайце ўяўленне аб працы грамадскіх устаноў: пошты, крамы, бібліятэкі і г.д. Паназірайце за працай супрацоўнікаў гэтых устаноў, адзначце каштоўнасць іх працы.
Пашырыць уласны кругагляд.
Вучыце дзіця правільна ацэньваць свае ўчынкі і ўчынкі іншых людзей.
Чытайце яму кнігі аб радзіме, яе героях, аб традыцыях, культуры свайго народа.
Заахвочвайце дзіцяці за імкненне падтрымліваць парадак, прыкладныя паводзіны ў грамадскіх месцах.
Разам з дзіцем прымайце ўдзел у працы па добраўпарадкаванні і азеляненні свайго горада.